Az utazás során a magáncélra (személyes használatra, ajándékba) vásárolt, nem kereskedelmi jellegű áruk kivitele és behozatal nincs korlátozva. A jövedéki termékek csak kereskedelmi mennyiségben adó és vámkötelesek, ezekből legfeljebb a következő mennyiség vihető be Franciaországba:
Cigaretta:
800 db
Szivar:
200 db
Dohány:
1 kg
Sör:
110 liter
Bor:
90 liter
Rövid italok
10 liter
Pénznem, pénzváltás
Franciaország hivatalos fizetőeszköze az Euró. A pénzváltás, ugyanúgy mint Magyarországon a bankokban, pénzváltóknál lehetséges. Az árfolyamok bankonként eltérőek lehetnek.
Az országban használhatunk bankkártyát és automaták is szép számmal akadnak. Az uniós szabályoknak köszönhetően Franciaországban ugyanolyan költséggel vehetünk fel pénzt, mintha itthon tennénk, egy olyan automatából, mely nem a saját bankunkhoz tartozik.
Háziállatok bevitele
Ha háziállatával szeretne Franciaországba utazni, a következő szabályokat kell betartania:
Az állatnak rendelkeznie kell chippel
Érvényes veszettség elleni védőoltással (az utazást legkorábban az első veszettség elleni oltástól számított 21 nap múlva lehet megkezdeni, mivel az Uniós irányelvek szerint a védőoltást ekkortól lehet érvényesnek tekinteni)
Érvényes európai állatútlevéllel
A támadó típusú kutyákkal tilos utazni (pitbull, boerboel és azok a kutyák, melyek fajtajegyeikben a Tosa fajtához sorolhatóak)
Póráz és szájkosár használata kötelező az őrző-védő kutyafajtáknál (Amerikai Staffordshire terrier, Rottweiler, Tosa). A határőrnek fel kell mutatni a származási igazolást, mely bizonyítja, hogy a francia jog szerint a kutya nem tartozik a támadó kutyák közé.
Valamennyi EGT (Európai Gazdasági Térség) és EU (Európai Unió) országból származó jogosítvány érvényes Franciaországban. A biztonsági öv használata kötelező, a mobiltelefon használata pedig vezetés közben, mint minden más EU-tagországban, Franciaországban is tilos.
Sebességhatárok
Sebességhatárok személyautóval:
Lakott területen 50 km/h
Lakott területen kívül 90 km/h
Autóúton 110 km/h
Autópályán 130 km/h
Autópályadíjak
Franciaország közel 1 millió km-es úthálózattal büszkélkedhet, melyből majdnem 8000 km autópálya. Az autópályák legnagyobb részén az autópálya díjat kapuknál fizethetjük be, melyet készpénzben, de akár bankkártyával is megtehetünk (Visa, Master Card).
Franciaország autópálya-hálózata és aktuális árai térképen itt!
Megengedett alkoholmennyiség
Franciaországban a vezetés közben megengedett véralkoholszint felső határa 0,5 ‰.
Fontos tudnivaló: minden Franciaországban közlekedő jármű és motorkerékpár kötelező felszereléséhez tartozik az alkoholszonda is. Ez a szabály a külföldiekre is vonatkozik, tehát közúti ellenőrzésnél kérhetik a szondát, azonban ennek hiánya további szankciókat nem von maga után (nincs pénzbírság, büntetés).
Ha az alkoholszint meghaladja a megengedett értéket, pénzbírságot szabnak ki: 0,5 ‰ és 0,8 ‰ között kb. 135 euróig, 0,8 ‰ felett akár 4500 euróig terjedő összegben és a vezetői engedélyt is bevonhatják akár 3 évre.
Hólánc, téligumi
Franciaországban általánosan nem kötelező a téligumk használata, a hólánc viszont kötelező tartozék. Ennek használata a táblákkal jelzett szakaszokon kötelező.
Franciaországban három mobil telefonszolgáltató működik. Utazás előtt a saját mobiltársaságánál érdeklődjön a roaming díjakról, valamint arról, hogy melyik francia hálózatot válassza, hogy telefonját használni tudja.
Biztonsági tudnivalók
Segélytelefonszámok
SAMU (Mentőszolgálat): 15
Rendőrség: 17
Tűzoltóság: 18
Európai segélyhívó: 112
Orvosi ellátás
A franciaországi egészségügyi ellátó és szolgáltató rendszer igénybevételéhez a magyar állampolgároknak az előzetesen kiváltott európai egészségbiztosítási kártyájuk bemutatása szükséges. Sürgősségi ellátás esetén általában e kártya birtokában vehetik igénybe a szükséges orvosi ellátást a helyi biztosítottakhoz hasonló feltételekkel.
Egyes személyes gyógyszerek otthon megszokott változatai nem kaphatóak, ezért az utazás előtt javasoljuk a háziorvossal való konzultációt, illetve az előzetes otthoni beszerzésüket.
Franciaországban többféle elektromos csatlakozóval is találkozhatunk, ezért szükség lehet adapterre. Általában szállodákban hagyományos, nálunk is ismert csatlakozók (is) vannak, de kisebb apartmanokba mindenképp javasolt felkészülten érkezni.
A Franciaországban használt csatlakozótípusok:
„europlug” csatlakozó (Magyarországon is használt)
„polarizált europlug” csatlakozó (A nálunk megszokotthoz hasonló rendszer, de a lábai polarizáltak és a földelésről egy, az aljzatból kiálló láb gondoskodik, ami a csatlakozón lévő nyílásba illeszkedik. A nálunk is használt csatlakozó gond nélkül belemegy)
BS 546 sztenderd földelt csatlakozó
Vásárlás, étkezés - nyitva tartások
Boltok:
hétköznap
általában napközben 6-22 óra között
szombaton
délig, de legfeljebb 13-14 óráig
vasárnap
ZÁRVA! (kivéve néhány üzlet egy-egy nagyvárosban)
Éttermek:
naponta
általában délelőtt 11 és este 9-10 óra között (délután 2-5 óra között gyakran zárva vannak)
Benzinkutak:
naponta
autópályák, főutak mentén 0-24 órás nyitva tartással működnek, kevésbé forgalmas
helyeken a boltokhoz hasonló nyitvatartással. Néhány helyen önkiszolgáló rendszerben,
kártyával fizetve tankolhatunk a nap 24 órájában.
Elveszett okmányok
Ellopott okmányok esetén haladéktalanul bejelentést kell tenni az említett események helyszíne szerint illetékes rendőrőrsön, s a jegyzőkönyvben kérni a személyi adataik, elvesztett/ellopott okmányaik, készpénzük, hitelkártyájuk és egyéb értékeik tételes felsorolását. (Ezek az adatok az elveszett okmányok pótlásához, valamint az utólagos biztosítói kárrendezéshez egyaránt nélkülözhetetlenek.) Hitelkártya, valamint mobiltelefon ellopása, elvesztése esetén haladéktalanul értesíteni kell a számlavezető bankot, illetve szolgáltatót, mert ezzel elejét lehet venni a további anyagi károknak. Hasonló megfontolásokból javasoljuk a hazai hozzátartozók illetve munkatársak azonnali értesítését az iratokkal együtt esetleg ellopott vagy elvesztett lakás- és hivatali kulcsokról, kódokról.
Feltétlenül ajánlott a mindenre kiterjedő betegség-, baleset-, és poggyászbiztosítás megkötése!
Dohányzási tilalom
2008. január 1-e óta Franciaországban tilos a dohányzás közterületeken: kávéházakban, éttermekben, bárokban és szórakozóhelyeken.
Rendezvények. programok Franciaországban
A franciaországi rendezvényekről, kulturális eseményekről, fesztiválokról és egyéb programokról bővebb információt magyar nyelven itt talál.
Ételek-italok
Bevásárlás
Alapélelmiszer árak
kenyér kb. 2-3 Euro/kg-tól
tej kb. 1-1,5 Euro/l-től
üdítő kb. 1,2 Euro/l-től
Éttermek
Franciaországban mindenféle típusú étterem megtalálható, a legegyszerűbb családias hangulatú kisvendéglőtől a nagyhírű, elegáns éttermekig.
Az éttermi árak általában magukban foglalnak egy kancsó vizet, a kenyeret és a felszolgálási díjat is.
Franciaország jellegzetes ételei
A franciák étkezése általánosságban kalóriaszegényebb, mint a magyar konyha. Reggelire leggyakrabban valami könnyűt (croissant, kenyér, vaj, dzsem) esznek, ebédre hús- vagy halételt zöldségkörettel, desszerttel. A legnagyobb szerepe a vacsorának van, mely könnyű, de több fogásból áll. Franciaország tengerpartjainak hossza meghaladja szárazföldi határainak hosszát, így magától értetődő, hogy az ételek között előkelő helyet foglalnak el a tengeri élőlények. A francia konyha emellett elképzelhetetlen a jellegzetes mártások nélkül. A húsok közül elsősorban marhahús, borjú, ürü, bárány, szárnyasok és vadhúsok kerülnek az asztalra, sertést szinte egyáltalán nem esznek. Elkészítési módját tekintve egyben, szeletben sülve, vagy grillezve készítik.
Levesek
Annak ellenére, hogy a levesek a francia konyhában nem számítanak túlságosan hangsúlyos fogásnak, mégis meglepően sokfélét készítenek belőlük: zöldségleveseket, krém- és gyümölcsleveseket, húsleveseket; de a magyar gulyáshoz hasonló tartalmas levesek kevésbé népszerűek. Franciaországban ezek nem túl gyakran kerülnek az asztalra, ha viszont igen, akkor is rendszerint este, és elsősorban a téli időszakban. Leveseket a legtöbb étteremben is csak este lehet kapni.
Néhány jellegzetes leves
Soupe á l'oignon gratiné – francia hagymaleves
Soupe au fromage – francia sajtleves
Bouillabaise – francia halleves (paprika nélkül, citrommal tálalják)
Főételek
Franciaországban változatos főételekkel találkozhatunk. Kedvelik a különféle húsokat és tengeri ételeket, általában párolt zöldséggel, vagy salátával. A húsételek mellé szinte elmaradhatatlan valamilyen mártás. Szívesen fogyasztanak egytálételeket is, jellemzően ezeket is sok zöldséggel készítik.
Néhány jellegzetes főétel
Ratatouille – francia lecsó cukkinivel, padlizsánnal
Escargots – csiga ; általában fokhagymás fűszervajjal
Soufflé au fromage – sajtfelfújt
Blanquette de Veau – gombás borjúragu
Desszertek
A francia desszertek világszerte híresek. Az apró bonbonoktól, az izgalmas teasüteményeken és kekszféléken át a krémes, habos tortákig mindenféle édességet készítenek. Desszertjeik különlegessége, hogy mindent kiváló és friss alapanyagokból készítik, talán ettől is olyan ízletesek.